PILUMNUS Doğal ve Organik ÜrünlerPILUMNUS Doğal ve Organik Ürünler

Kuinoa (Kinoa Pirinci) 500gr

Kuinoa (Kinoa Pirinci) 500gr
Kuinoa (Kinoa Pirinci) 500gr
Kategori : Kinoa Pirinci
Marka : Dimyat
Ürün Adı : Kuinoa (Kinoa Pirinci) 500gr
: 16,20 TL + KDV
Fiyat : 17,50 TL
17,50 TL
Havale : 16,98 TL (%3.00 havale indirimi)
Adet :
Ürün stokta bulunmamaktadır.
Kuinoa (Kinoa Pirinci) 500gr
 
ÖNEMLİ NOT: Birleşmiş Milletlerin 2013 yılını Kinoa Yılı ilan etmesi ve ürüne olan talep artışı nedeniyle Güney Amerikalı üreticiler fiyatlarını arttırmışlardır. İthalatçı firma da her ithalatında daha yüksek fiyatlarla ürünü ithal etmek zorunda kalmıştır. Biz de üzülerek bu fiyatları sizlere yansıtıyoruz.

Kuinoa, bir tahıl türüdür. Latin Amerika kökenli olup, Orta ve Güney Amerika’da yetişmektedir. Pirinç ve Buğdayın kullanıldığı her alanda yiyecek olarak kullanılabilir. Tadı buğday ile pirinç arasındadır.  

Bu bitki "kazayağıgiller" familyasından olup, yaprakları ıspanak olarak tüketilmekte, tohumları ise koskos olarak tüketilmektedir. (koskos : hamurları boncuk halinde kurutularak elde edilen hamur)  

Kuinoa , terim olarak "kaz ayağı" anlamına da gelmekte ve değişik adlarla da anılmaktadır. Güney Amerika’da İnkalar tarafından " tahıl ana " olarak adlandırılmış. Orta ve Güney Amerika’da, Ekvatorun kuzey doğusundan Bolivya’nın güney doğusuna kadar olan alanda yetişmektedir. Orta ve Güney Amerika’da asırlardır bilinmekte olup " Antik İnka ve Aztek uygarlıkları " döneminde buğday ve pirinç gibi kullanılmış.  

"Kırmızı süpürge otu" görünümündeki "Kuinoa" nın bulgur tanesi büyüklüğünde olan ve opak boncuk tanelerini andıran tohumları ya doğrudan ya da öğütülerek kullanılıyor. Kuinoa tanelerinin kabukları Nohut renginde olabildiği gibi ; kırmızımsı, mordan fuşyaya dek değişen renklerde veya kızılımsı ya da grimsi renklerde olabiliyor. Yaz sonunda kuruyan saplar köklenip demetleniyor.  

Kuinoa’nın temel özelliklerinden biri Glütensiz oluşudur ve Çölyak hastalarının tüketebilecekleri ideal bir tahıldır.  

Glutensiz oluşu ve özütleri yağ depolamada önleyici etki göstermekte ve yağ içeren hücrelerin fonksiyonlarını baskı altına alarak yeni yağ oluşumunu önlemektedir.  

Gluten: Özellikle buğday gibi tahıllarda bulunan bir protein gurubudur. Buğday; başta çavdar, arpa, yulaf olmak üzere diğer hububat tahılları ile de yakından alakalıdırlar ve bu nedenle bu tahıllar da gluten içerir. Bitki aleminden elde edildiği için insan sağlığı için çok yararlıdır ancak Çölyak Hastaları için tehlike arz eder.  

Gluten, birçok insan için mide-bağırsak kanalı yoluyla kolaylıkla sindirilebilen normal bir proteindir. Fakat bazı kişiler glüteni sindiremez. Bu kişiler çölyak hastalığı olarak adlandırılan glüten intolerant’lardır. Çölyak hastalığına sahip kişiler glüten içeren gıda yediklerinde, bağışıklık sistemleri ince bağırsağa zarar vererek karşılık verir.  

"Kuinoa” susamgillerden bir bitki olmasına rağmen yağ oranı düşük, buna karşın protein içeriği oldukça yüksek. Üstelik protein yapısı buğdayda olduğu gibi " gluten " şeklinde değil ve hazmı çok daha kolay. Bu bitki son üç yıldır Amerika’da mısırı dahi gölgede bırakan bir popülariteye sahip olmuş durumda.  

Kuinoa hafif, lezzetli ve sindirimi kolay bir tahıldır. Kendine özgü tadıyla dünya mutfaklarında çorba, bulamaç ve pilav yapılarak tüketilmekte. Ayrıca; öğütülerek ekmek, kahvaltı gevreği şekline getirilen işlenmiş Kuinoa sütle ve kuru yemişlerle karıştırılarak da  kahvaltıda da tüketilir.  

Şişmanlatmaması, buna karşın besleyici değerinin yüksek olması onu Amerika tüketicisinin gözdesi   haline getirmiş.  Talebi gören tarım girişimcileri şimdi hızlı biçimde " kuinoa " yetiştiriciliğine soyunuyor.  

Hali hazırda "Kuinoa " Peru ve Bolivya gibi ülkelerden ABD’ye bol miktarda ithal ediliyor.    

Pişirilmesi : "Kuinoa " kolay pişen bir tahıl, taneler 15 dk’da yenecek kıvama geliyor.  

Kuinoa öncelikli olarak bol su ile yıkanır. Sonra 1 su bardağı kuinoa yarım saat önceden sıcak su ile ıslanır, süzüldükten sonra tencereye dökülür ve 2 su bardağından 2 parmak kadar eksik sıcak su ile  

15 dk pişirilir. Piştikten sonra üzeri kağıt havlu ile kapatılarak 15-20 dk kadar dinlenmeye bırakıldıktan sonra kullanıma hazırdır  

Kuinoa’nın beslenmedeki üstünlüğü bir tarafa sağlığa da oldukça yaralıdır. Kuinoa  taneleri,  yüksek oranda demir, kalsiyum, protein, magnezyum ve çinko bakımından da oldukça zengindir. Ayrıca,  B vitaminive lifolarak da son derece zengin olmakla beraber folikasitve E vitaminide içerir.  

Andlarda yaz aylarında kuinoa’nın körpe yaprakları ıspanak gibi pişirilerek tüketilir ancak  mutfağa giren asıl ürün,  kuinoa’nın taneleri.  

Kuinoa’nın çorbası, bulamacı, pilavı yapılır, öğütülerek ekmeği yapılabiliyor.  

Kuinoa’nın kuskusa benzer işlenmiş taneleri pişirilip öylece yenebildiği gibi, buğday ya da     mısır unu ile karıştırılarak makarnasıda yapılıyor. Batılı aşçılar dolmalardada kullanmışlar Kuinoa’yı.  

Mercimek köftesi gibi köfteleri yapılıyor (yumurta, kaba pirinç, taze soğan, havuç ve  çeşitli sebze rendeleri ve acı biber dahil çeşitli baharatlar ekliyorlar), kısır gibi salatalardada kullanılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed'de Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Kapat
 • Alışveriş Sepeti

  Alışveriş sepetinizde
  ürün bulunmamaktadır.

 • Kullanıcı Menusu
  Email
  :
  Şifre
  :
  Beni Hatırla
 • Haber Listesi
  Haber listemize kaydolarak tüm yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.
  Adınız
  :
  Emailiniz
  :
 • Marka Arama
  Hızlı Marka Arama
 • Bunları Biliyor muydunuz?

  - Ciddi süt alerjisi olanların, içinde Recaldent maddesi (süt proteini kazeinden elde edilen bir madde) içeren sakızları çiğnemeleri sakıncalıdır.

  - Ülkemizde gıda alerjilerinden en çok süt alerjisi görülmektedir.

  - Mado dondurmalarında yumurta bulunmamaktadır. Ancak dondurma külahları yumurta içermektedir.

  - Sultanahmet Köftecisi'nin köfte ürünlerinde yumurta bulunmamaktadır.

  - Gıda alerjisi olan bebeklerin kullandığı neocate mama, daha önce kullanıp da elinde kalanlar tarafından www.sahibinden.com da ucuz fiyatla satılmaktadır.

  - Kinoa pirinci yüksek oranda kalsiyum ve protein içerir. Bu yüzden süt ve yumurta alerjisi olanlar için çok değerli bir tahıl ürünüdür.

  - Yumurta alerjisi olanlar grip aşısı yaptırmamalıdır.

Bu site, IdeaSoft®AkıllıE-ticaret Sistemi ile hazırlanmıştır.